Pracovníci PIENAPu nainštalovali vo vestibule školy panelovú výstavu o vlkovi dravom. Žiaci mali možnosť dozvedieť sa, ako vlk vyzerá, kde žije, ako sa správa a čím sa živí. Nechýbali ani mýty a povery, chov hospodárskych zvierat v súvislosti s vlkom a minulosť a súčasnosť v rozšírení vlka na Slovensku. Výstavu tvorilo 8 panelov a inštalovaná bola celý týždeň.
V Roku viery a Roku sv. Cyrila a Metoda, ktorý si pripomíname pri príležitosti 1150. výročia príchodu Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu si piataci naštudovali divadelné spracovanie života solúnskych bratov. Pred svojimi spolužiakmi z ostatných tried sa predstavili v posledný deň riadneho vyučovania vo vestibule školy. V divadelnej hre boli zachytené udalosti od narodenia Konštantína, cez detstvo oboch bratov, ich štúdium, krátku činnosť v kláštore na vrchu Olymp, cestu ku chazarom, účinkovanie na Veľkej Morave, smrť Cyrila, uväznenie Metoda až po ukončenie aj Metodovho života. Aj keď tieto udalosti sa odohrali pred mnohými rokmi, ich dielo je pre nás stále živé a vďaka všetkým žiačikom piateho ročníka, ktorí sa celý rok pripravovali, sme si mohli pripomenúť a živo si predstaviť spomínané udalosti.
Divadelnú hru napísala a režírovala p. uč. Jana Obroktová.
Po osviežujúcom vodnom kúpeli si popoludní žiaci prvého stupňa zasúťažili v speve. Zvolili si porotu, tvorili súťažiacich aj divákov. Jednoznačnou víťazkou sa stala Viktória Fillerová z 3. roč. Získala peknú cenu.
V horúci slnečný deň sa žiaci prvého stupňa prezliekli do plaviek, prehodili uteráky cez plece a s radosťou a nadšením šli so svojimi p. učiteľkami na trávnik za školou. Čakali ich tam balóniky naplnené vodou, vedrá s vodou a vodné pištole - vodná vojna medzi chlapcami a dievčatami sa mohla začať. Radosti a veselého kriku nebolo konca-kraja. Na tieto chvíle sa bude asi ťažko zabúdať.
Siedmaci a ôsmaci spoznávali širší región - krajské mestá Prešov a Košice. V prešovskom Krajskom planetáriu si vypočuli náučný program o hviezdach a na umelej hviezdnej oblohe videli nielen severnú ale aj južnú pologuľu so známymi aj menej známymi súhvezdiami. V Košiciach si prezreli historické námestie s Dómom sv. Alžbety a štátnym divadlom. Po prehliadke centra sa presunuli do botanickej záhrady, kde v skleníkoch obdivovali tropické a subtropické rastliny a orovské voľne lietajúce motýle. Dokonca si kúpili do triedy mäsožravú rastlinku. V CVČ si pozreli Tutanchamónove múzeum. Tu si mali možnosť zahrať sa na gréckych bohov a bohyne a nazrieť do tajov mumifikovania a pohrebného obradu starovekého Egypta. Na záver nechýbala návšteva nákupného centra. Výlet sa žiakom veľmi páčil.
Žiaci 6. ročníka sa vybrali na výlet do neďalekej Starej Ľubovne spoznávať vlastný región. V centre mesta navštívili Meštiansky dom, kde si prezreli expozíciu, videli výrobu džbánu na hrnčiarskom kruhu a vyskúšali vlastnoručne vyraziť mincu. Pešo sa presunuli do Ľubovnianskeho hradu, odtiaľ do skanzenu, kde videli aj dreveničku z Veľkého Lipníka a svoju spoznávaciu púť ukončili vo vojenskom tábore s viacerými atrakciami. Výlet ukončili nákupmi drobností na pamiatku na školský výlet - v nákupnom centre.
Príslušníci Policajného zboru v Starej Ľubovni pripravili pre žiakov nádhernú akciu - priviezli a rozložili na parkovisku pri zdravotnom stredisku dopravné ihrisko s dopravnými značkami. Vysvetlili všetkým žiakom školy základné dopravné predpisy týkajúce sa cyklistov a poskytli im ochranné prilby a vesty ako aj kolobežky a bicykle, na ktorých si mohli vyskúšať jazdu v súlade s dopravnými značkami. Zamerali sa na značky Daj prednosť v jazde a Stoj, daj prednosť v jazde. Na bicykloch a kolobežkách sa vystriedali všetci žiaci, dokonca aj pán učiteľ.
Pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia pracovníci 8 národných parkov a 10 chránených území privítali mladých milovníkov prírody. Cieľom programu bolo, aby v ten deň chránené územia navštívili deti zo všetkých kútov Slovenska. Do akcie sme plánovali zapojiť všetkých žiakov 2. stupňa a navštíviť Haligovské skaly. Počasie nám to prekazilo - hrozili búrky, bolo po výdatných dažďoch, preto na poslednú chvíľu bola akcia z bezpečnostných dôvodov zrušená a do pokusu o rekord sa zapojili iba deviataci v počte 11 žiakov, ktorí prešli turistickým chodníkom okolo Dunajca. Napriek nižšiemu počtu oproti očakávaniam bol rekord uznaný a zapísaný do Slovenskej knihy rekordov. Celkovo sa v rámci Slovenska zúčastnilo akcie 3276 žiakov.
Žiaci novinárskeho a turistického - technického krúžku sa v piatkové popoludnie vybrali na túru. Napriek dátumu bola letná horúčava, ale zvládli to všetci. Po červenej turistickej značke vyšli do Lesnického sedla, kde si zahrali hru "zoznamka" a vypočuli zaujímavosti o okolitých vrchoch. Po žltej značke sa presunuli do lokality Tokárne, kde si pozreli zrúcaninu vojenskej strážnej budovy, známej ako "kasárne". Zahrali si slovnú hru "partička" a s dobrým pocitom sa vrátili domov.
Nádherný program nielen svojim mamičkám, ale aj babičkám či oteckom pripravili deti MŠ, žiaci ZUŠ ako aj všetci žiaci základnej školy. Predstavili sa ako recitátori, speváci, hudobníci, tanečníci i herci. Všetci diváci sa dobre zabavili a odniesli si krásne pocity z príjemne stráveného popoludnia.
Šiestaci sa v rámci regionálnej výchovy vybrali spoznávať históriu a prírodu Zamaguria. Navštívili Múzeum Červený Kláštor, kde si pozreli Národnú kultúrnu pamiatku - kláštor kartuziánov. Videli napr. izbu a pracovňu frátra Cypriána, herbár liečivých rastlín a iné vzácne exponáty. Vypočuli si chrámovú hudbu v kláštornej kaplnke a prešli sa po nádvorí. Pred kláštorom si prezreli vzácne lipy v parku a presunuli sa na turistický chodník okolo Dunajca. Všímali si pieninskú flóru, zašli na Jánošíkov skok, pozorovali Sokolicu a došli k 100 ročnému prameňu.
Žiaci 9. ročníka si boli pozrieť priestory, vybavenie a práce žiakov SOŠ v Podolínci. Pomôže im to rozhodnúť sa, na ktorú strednú školu si podajú prihlášku.
Naši malí počtári Kristínka Gvozdiaková (3.roč.) a Janík Labant (4.roč.) sa vrátili z matematickej súťaže vo Veľkej Lesnej s diplomami za 3. miesto, každý vo svojej kategórii.
Futbalový týždeň zakončili starší žiaci na futbalovom ihrisku v Starej Ľubovni. Obsadili pekné aj keď nepopulárne 4. miesto.
Aj mladšie dievčatá si zašportovali na futbalovom trávniku. Napriek tomu, že prišli domov bez trofeje, ukázali, že futbal hrať vedia.
Mladší žiaci si merali sily vo futbale s rovesníkmi v Starej Ľubovni. Aj keď nevyhrali, aspoň si dobre zašportovali.
Staršie žiačky si zahrali malý futbal na ihrisku ZŠ Komenského v Starej Ľubovni.
5 žiakov Kolégia Zelenej školy sa boli pozrieť, čo sa deje s odpadom (najmä plastami), ktoré sme vyseparovali do žltých vriec alebo kontajnerov. Pozreli si, ako sa po ručnom triedení lisujú PET fľaše (fľaše od nápojov) do 80 kg blokov. Dozvedeli sa, že do žltých vriec patria hlavne PET fľaše, plastové fľaše od čistiacich prostriedkov aj od stolových olejov, tégliky od jogurtov a hrubé fólie. Ostatné plasty (polámané vedrá či stoličky, fólie od keksíkov a cukríkov, tenké fólie od mikroténových vrecúšok) do našich žltých vriec NEPATRIA, pretože EKOS nemá odberateľa na tieto plasty (bolo by to neekonomické, nemáme v okolí spracovateľa týchto druhov plastov). Ďalej žiaci videli, ako sa nakladá so sklom.
Deviataci počas dvojdňovej exkurzie 17.-18.6.2013 navštívili kraj pod Tatrami.
Najprv si pozreli drevený artikulárny kostol a Červený evanjelický kostol v Kežmarku, potom si zajazdili na motokárach vo Svite. Turistickým krokom vyšli na vyhliadkovú vežu v Bachledovej doline. Hlboký adrenalínový zážitok im priniesla hra paintball. Z Bachledovej doliny sa presunuli na chatu Poľana v Jezersku, kde do rána (aj nočnou prechádzkou) obdivovali krásy prírody. Na druhý deň po párhodinovom spánku sa pešo presunuli na rázcestie do Sp. Hanušoviec a spojovým autobusom sa vrátili domov.