Združenie rodičov

Súťaže

Babka a dedko 2009

DEDKO

Môj dedko sa volá Dušan Kocúr. Narodil sa vo Veľkej Lesnej. Pomáhal tam robiť svojim rodičom. Keď bol starší, pomáhal svojmu otcovi kŕmiť dobytok. A keď už bol dospelý, oženil sa. Ale aj tak stále pracoval, vychovával svoje deti a staral sa o svoju rodinu. Dedko musel chodiť do Prahy za prácou. Pracoval ako murár. Stále, keď prišiel domov, tak nám niečo priniesol. Teraz už pracuje vo Veľkom Lipníku. Stavia dom smútku. Keď príde domov o pol štvrtej, tak pracuje doma. Večer, keď už je tma, tak s nami hrá Človeče, nehnevaj sa. Cez víkend s nami chodieva do lesa a ak má čas, tak sa venuje svojim vnúčatám. Veľakrát nám rozpráva o tom ako bolo kedysi a my ho radi počúvame. No tak preto ho mám veľmi rada.

Henrieta Kocúrová

Moja BABKA

Naša babka má rada zvieratká, ale najviac obdivuje malé neposedné mačiatko, ktoré sa volá Cecilka. Má aj psa, Cézara. Moja babka má 54 rokov. Je na svoj vek moderná. Babka pracuje v Starej Ľubovni. Rada jazdí na bicykli najmä do obchodu, do kostola a k nám. Babka výborne varí a pečie. Najviac mi chutia pirohy a šišky, ktoré vždy urobí lepšie ako moja mama. Je najlepší človek na svete. Keby mi mohla zlatá rybka splniť tri želania, tak by som si želal, aby babka dlho žila, aby som ju vždy videl, a aby bola zdravá.

Dominik Borovský

Moja babka

Moja babka sa volá Mária. V apríli mala 55 rokov. Je stále usmiata a rozdáva lásku okolo seba. Má jej dosť pre všetkých. Babka je proste skvelá. Je plná lásky a optimizmu. Je jediná osoba, ktorá dáva všetkým najavo, aká je láska k blížnym dôležitá. Rada sa s nami učí. Nebýva s nami, ale keď príde na návštevu, doma máme všetci radosť. Asi najviac ja, lebo to u nás vyzerá úplne inak ako zvyčajne. Chodievam k nej na prázdniny. Berie nás do cukrárne aj na plaváreň. Som naozaj rada, že je medzi nami a pomáha nám. Proste je to moja skvelá BABIČKA.

Andrea Gondeková

5.ročník

BABKA

Mám dve babky. S jednou som skoro každý deň a k druhej chodím na prázdniny. Asi tak 5-krát do roka. Moja babka sa volá Anna Tešlová, má 62 rokov a býva v Plavči. Vychovala 8 deti. Je to taká jednoduchá úprimná a dobrosrdečná duša, ktorá tú dobrosrdečnosť vkladala aj do sŕdc svojich detí. Pracovala ako kuchárka v reštaurácii. Má 17 vnúčat. Hoci nás má tak veľa, pre každého stále má niečo sladké. Najväčšom jej záľubou sú kvety. Už pri vchode do jej domu sú po schodoch prevesené pestrofarebné kvety a na oknách krásne plnokveté muškáty. Trávnik má stále upravený a uprostred dvora nás privíta nádherná skalka ozdobená pestrofarebnými malými kvietočkami. Babka je na tú časť dvora zvlášť pyšná. Keď tam hráme futbal, máme dovolené iba v zadnej časti dvora. Je to veľmi pobožná žena a skoro každý deň chodí do kostola. Život nemala ľahký a prežila si aj chvíľu, keď pochovala svoje dieťa. To bola pre ňu asi tá najťažšia skúška v jej živote. Najväčšiu radosť má vtedy, keď sa u nej všetci vnúčatá a deti stretneme, na dvore grilujeme, naháňame sa, spievame a hovoríme jej hocijaké zážitky. Ona sa vtedy len usmieva, ukladá na gril rôzne dobroty a každého núka svojimi špecialitami. Má pre nás všetkých VEĽKÉ SRDCE a jej teplé pracovité ruky vedia stále pritúliť a pohladiť.

Patrik Tešla

7.ročník